Nadpotliwość to nadmierne pocenie się. Wszyscy musimy się pocić, aby utrzymać nasze ciało w chłodzie. Jednak osoby cierpiące na nadpotliwość wydają się mieć nadmiernie aktywne gruczoły potowe. Mogą się one pocić nawet wtedy, gdy ich ciało nie wymaga chłodzenia.
Wiele osób cierpiących na nadpotliwość poci się w jednym lub kilku miejscach na ciele. Najczęściej pocą się dłonie, stopy, pachy lub głowa. Podczas gdy reszta ciała pozostaje sucha, jedno lub dwa miejsca mogą ociekać potem.
Nadmierne pocenie się
Nadmierne pocenie się może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Ręce mogą być tak spocone, że trudno jest przekręcić klamkę lub obsługiwać komputer. Pot spod pach często przesiąka przez ubranie, powodując widoczne ślady potu. Ponieważ skóra jest często wilgotna, może dojść do infekcji skórnych. Nadpotliwość może również przeszkadzać w wykonywaniu rutynowych czynności społecznych, takich jak podawanie ręki, podnoszenie ramienia czy przytulanie się do kogoś.
CO POWODUJE NADPOTLIWOŚĆ?
Pewne nerwy informują organizm, kiedy ma się pocić. Możliwe, że nerwy te reagują nadmiernie, powodując nadmierne pocenie się.
JAKIE SĄ RÓŻNE RODZAJE NADPOTLIWOŚCI?
Istnieją dwa rodzaje nadpotliwości: pierwotna ogniskowa i wtórna uogólniona.
Nadpotliwość pierwotna ogniskowa
- Najczęściej dotyka stóp, dłoni, pach, głowy i twarzy.
- Dotyczy obu stron ciała
- Zaczyna się w dzieciństwie i dotyczy dłoni i stóp. W okresie dojrzewania może dotyczyć także pach.
- Możliwe, że ludzie dziedziczą geny, które powodują ten typ nadpotliwości
Nadpotliwość wtórna uogólniona
- Jest skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków lub problemów medycznych.
- Do stanów, które mogą powodować ten typ nadpotliwości, należą: menopauza, nadczynność tarczycy, choroba nerwów cukrzycowych (neuropatia obwodowa), otyłość i udar mózgu.
- Leki, takie jak tabletki na ciśnienie krwi lub antydepresanty, również mogą powodować ten rodzaj pocenia się. Innymi przyczynami są ćwiczenia fizyczne i
- Pocenie się obejmuje duże powierzchnie ciała
- Może się rozpocząć w każdym wieku
- Może wystąpić podczas snu
CO WYWOŁUJE NADPOTLIWOŚĆ?
Pewne sytuacje mogą wywołać nadmierne pocenie się. Może się też zdarzyć, że nic nie wywołuje nadmiernego pocenia się. Prowadź dziennik okresów, w których zaczynasz się pocić, aby wspólnie z dermatologiem móc ustalić, jakich sytuacji lub czynników wyzwalających powinieneś unikać.
Typowe czynniki wyzwalające to wysoka temperatura, uczucie niepokoju i niektóre pokarmy. Pokarmy i napoje, które są częstymi czynnikami wyzwalającymi, zawierają:
- glutaminian monosodowy (MSG)
- Kofeinę (czekolada, kawa, herbata)
- Ostre sosy
- Przyprawy takie jak curry lub kminek
- Alkohol
JAK DERMATOLODZY DIAGNOZUJĄ NADPOTLIWOŚĆ?
Przygotowując się do wizyty u dermatologa, warto zastanowić się nad odpowiedziami na poniższe pytania. Znajomość odpowiedzi na te pytania może pomóc dermatologowi w ustaleniu, czy cierpisz na nadpotliwość:
- Czy ktoś z Twoich krewnych cierpi na nadmierne pocenie się?
- Kiedy po raz pierwszy zauważyłeś nadmierne pocenie się?
- Czy unikasz pewnych czynności lub sytuacji społecznych z powodu pocenia się?
- Jak często zauważasz, że nadmiernie się pocisz?
- Czy coś wywołuje nadmierne pocenie się?
JAK LECZY SIĘ NADPOTLIWOŚĆ?
Antyperspiranty - dostępne na receptę i bez recepty, te spraye, żele, roll-ony i balsamy zmniejszają pocenie się. Ich najbardziej powszechnym składnikiem jest sześciowodny chlorek glinu. Upewnij się, że używasz antyperspirantu, a nie dezodorantu. Antyperspiranty mogą ograniczyć pocenie się. Dezodoranty maskują lub powstrzymują nieprzyjemny zapach ciała, ale nadal pozwalają się pocić.
Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy nakładać antyperspirant na obszar dotknięty problemem dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Należy zaprzestać stosowania produktu, jeśli skóra stanie się podrażniona. Stosowanie antyperspirantu na noc przed snem jest bardzo pomocne. O tej porze ciało jest mniej podatne na pocenie się i spłukiwanie antyperspirantu. W nocy można zastosować antyperspirant na dłonie i podeszwy stóp. Produkt na dłoniach i podeszwach stóp należy zmyć rano.
Jonoforeza - aby leczyć spocone dłonie i stopy, należy zanurzyć dłonie lub stopy w płytkim naczyniu wypełnionym wodą. Urządzenie medyczne przesyła przez wodę prąd o niskim napięciu. Proces ten tymczasowo wyłącza gruczoły potowe.
Przy stosowaniu co drugi dzień potrzeba około sześciu do dziesięciu zabiegów, aby pocenie się zmniejszyło. Aby utrzymać rezultaty, należy powtarzać zabiegi.
Po otrzymaniu instrukcji na temat prawidłowego korzystania z urządzenia, zabiegi można przeprowadzać samodzielnie w domu. Urządzenie jest dostępne wyłącznie na receptę.
Nadmierne pocenie się
Toksyna botulinowa typu A
Dermatolog wstrzykuje pod pachy słabą wersję tego preparatu. Zastrzyki tymczasowo blokują substancję chemiczną w organizmie, która stymuluje gruczoły potowe. Większość pacjentów zauważa rezultaty po 2 tygodniach od poddania się zabiegowi.
Zmniejszone pocenie się trwa około 4 do 6 miesięcy, a czasami dłużej. Jeśli nadmierne pocenie się powróci, można poddać się ponownemu zabiegowi.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła to leczenie do stosowania pod pachami. Wyniki niektórych badań sugerują, że leczenie to może być skuteczne w przypadku innych części ciała.
Leki doustne
Lekarz dermatolog może przepisać doustne leki: glikopyrrolat i bromek propanteliny. Leki te zapobiegają stymulacji gruczołów potowych. Leki zwane beta-blokerami (na przykład propranolol) również mogą stanowić opcję leczenia, głównie w przypadku pocenia się wywołanego stresem. Ponieważ wszystkie leki mogą mieć działania niepożądane, należy porozmawiać z dermatologiem o korzyściach i potencjalnym ryzyku.
Chirurgia
Jeśli inne metody leczenia nie przyniosą ulgi, można rozważyć zabieg chirurgiczny. Operacja jest zabiegiem trwałym i niesie ze sobą ryzyko. Potencjalnym skutkiem ubocznym zabiegu kontrolującego nadpotliwość jest "pocenie kompensacyjne". Jest to nadmierne pocenie się w innych miejscach, które może być nawet gorsze niż początkowa nadpotliwość. Ten efekt uboczny występuje u znacznego odsetka pacjentów. Dlatego zabieg chirurgiczny powinien być opcją tylko dla pacjentów, którzy w pełni rozumieją ryzyko i u których inne metody leczenia zawiodły.
Następujące zabiegi chirurgiczne mogą powstrzymać nadmierne pocenie się:
- Usunięcie gruczołów potowych- Gruczoły potowe pod pachami można usunąć poprzez łyżeczkowanie (skrobanie), liposukcję, operację laserową lub wycięcie chirurgiczne (wycięcie). Mogą pojawić się blizny lub kompensacyjne pocenie się po zabiegu.
- Sympathektomia - zabieg ten przerywa impulsy układu nerwowego do gruczołów potowych. Lekarze stosują ją głównie w leczeniu dłoni.
Ręczne urządzenie medyczne, które niszczy gruczoły potowe
Jest to nowsza metoda leczenia zatwierdzona przez FDA. Leczenie to musi być przeprowadzane przez lekarza, np. dermatologa.
Tym urządzeniem można leczyć tylko pachy, ponieważ ten obszar ciała ma wystarczającą ilość tłuszczu, aby się chronić. Urządzenia tego nie można stosować do leczenia dłoni i stóp, ponieważ te obszary nie mają wystarczającej ilości tłuszczu.
Jeśli jest taka możliwość, dermatolog używa urządzenia emitującego energię elektromagnetyczną. Energia ta niszczy gruczoły potowe. Gruczoły można zniszczyć w ciągu jednej lub dwóch wizyt w gabinecie.
Jest to nowsza metoda leczenia. W przeciwieństwie do innych metod leczenia, nie ma zbyt wielu informacji na temat tej metody leczenia nadpotliwości. Nie wiadomo, jak długo utrzymują się rezultaty. Długotrwałe efekty uboczne nie są znane.