Karboksyterapia (zastrzyki gazowe) to dozowane śródskórne lub podskórne wstrzyknięcie dwutlenku węgla (CO 2) w celach terapeutycznych i profilaktycznych. Procedura ta jest również znana jako „wtryskiwanie gazu”. Karboksyterapia uważana jest za jeden z najmniej agresywnych i najwygodniejszych sposobów „odmłodzenia skóry” czy też pozbycia się blizn i trądziku.
Jaka jest istota karboksyterapii?
Samo słowo „karboksyterapia” istnieje od kilkunastu lat. Pierwszą procedurę wstrzykiwania dwutlenku węgla pod skórę przeprowadzono już w 1932 roku we francuskim kurorcie Roya. Następnie metodę tę zastosowano w leczeniu chorób stawów, zapobieganiu niedostatecznemu krążeniu krwi, ogólnoustrojowym chorobom naczyniowym oraz chorobom serca. W ostatnich latach na pierwszy plan wysunęło się stosowanie tej techniki w dermatologii estetycznej i medycynie przeciwstarzeniowej. Krótko mówiąc, karboksyterapia polega na wstrzyknięciu molekularnego CO2 pod skórę. Tam nasyca komórki, a to zmusza je do intensywnego wchłaniania tlenu, co z kolei zwiększa mikrokrążenie, zwiększa wysycenie krwi tlenem i nasila metabolizm komórkowy. W rezultacie skóra wypłukuje toksyny, zaczyna się naprawiać na poziomie komórkowym i produkować kolagen. Naskórek regeneruje się, napina, wyrównuje się pigmentację i skóra wygląda zdrowiej.
Zalety
Karboksyterapia uznawana jest za jeden z najmniej agresywnych i najwygodniejszych sposobów „odmłodzenia skóry”. To szybki efekt i praktycznie brak ryzyka skutków ubocznych. Zwłaszcza w porównaniu z metodami „agresywnymi”: laserami czy liftingami. Karboksyterapia pomaga także w regeneracji po okresie zimowym. Dodatkowo uważana jest za doskonałą bazę do przygotowania się do innych zabiegów - po karboksyterapii skóra staje się bardziej podatna na zabiegi.
Jak przebiega procedura zwana „karboksyterapią”?
Najpierw przygotowuje się i oczyszcza skórę twarzy, szyi i dekoltu, a następnie nakłada się na nią specjalny kwaśny żel. Kosmetolog nakłada kolejną dawkę na skórę, który „gasi reakcję” - w tym momencie uwalnia się dwutlenek węgla, a gaz łatwo przenika w głąb komórek. Po pewnym czasie wszystkie toksyny są usuwane ze skóry i nakładane jest specjalne serum - dobierane indywidualnie dla każdego klienta. Może działać odżywczo, pomagać w walce z trądzikiem, nawilżać lub łączyć wszystkie te cechy jednocześnie.
Jaki efekt uzyskuje klientka w wyniku zabiegu?
Należy od razu zauważyć, że efekt zabiegu jest bardzo indywidualny. Dla skóry osoby dorosłej - drobne zmarszczki i nierówności znikną niemal natychmiast. Po 3-5 zabiegach możesz zapomnieć o zmarszczkach na kilka miesięcy. Tak samo będzie w przypadku tych osób, które zgłosiły się na karboksyterapię w celu leczenia blizn potrądzikowych. W przypadku zmęczenia skóry - efekt będzie wyglądał nieco inaczej. Z salonu wyjdziesz z lekko zaczerwienioną skórą, a główny efekt odczujesz dopiero następnego dnia. Kiedy naskórek jest podatny na problemy, ale jest to mało zauważalne, karboksyterapia pomoże poradzić sobie z drobnymi wadami, ale na początku zadziała jak wyzwalacz. Najpierw problemy skórne się zaostrzą, a następnie znikną dwa razy szybciej niż zwykle.