Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju zabiegów wykonywanych metodą iniekcji, istnieją zagrożenia i skutki uboczne związane z zabiegami iniekcyjnymi, takimi jak botoks i wypełniacze, o których należy wiedzieć przed pójściem pod igłę. Dobrą wiadomością jest jednak to, że te zabiegi przeciwzmarszczkowe są dość mało ryzykowne, zwłaszcza gdy są przeprowadzane przez wykwalifikowanych lekarzy. Przyjrzyjmy się jednak niektórym efektom ubocznym i ryzyku związanym z wypełniaczami i botoksem, abyś wiedziała, czego się spodziewać.
Skutki uboczne i ryzyko związane z toksyną botulinową
Ok, zacznijmy od niektórych skutków ubocznych Botox, które można napotkać. Większość z nich można skutecznie leczyć za pomocą paracetamolu i zabiegów miejscowych lub po prostu czekając, aż miną - więc nie ma się czym martwić! Jednak po zabiegu z użyciem botoksu mogą wystąpić:
- Ból głowy lub objawy grypy
- Pewna opuchlizna i zaczerwienienie w miejscach poddanych zabiegowi
- Lekkie zasinienie i tkliwość wokół miejsc wstrzyknięcia
- Niewielkie krwawienie wokół miejsc wstrzyknięcia
- Zawroty głowy i mdłości.
Powyższe skutki uboczne mogą być dość dokuczliwe (posiniaczone czoło i opuchnięte skronie to chyba nie najlepszy wygląd!), ale powinny ustąpić wkrótce po zabiegu. W rzadkich przypadkach zastrzyki przeciwzmarszczkowe mogą jednak powodować poważniejsze powikłania, takie jak te, o których opowiem Ci teraz:
- Tymczasowe opadanie powiek w okolicach oczu
- Łzawienie oczu lub suchość oczu
- Ślinienie się lub nierówny kształt ust
- Osłabienie mięśni
- Zmniejszona lub utrata kontroli nad pęcherzem
Kiedy botoks jest wstrzykiwany w okolice oczu, czasami mogą również wystąpić zaburzenia widzenia lub trudności w widzeniu. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić trudności w oddychaniu, problemy z mówieniem i przełykaniem. Ale, ponownie, zdarza się to (podkreślam!) bardzo rzadko. Jeśli wystąpią niepożądane objawy przypominające zatrucie jadem kiełbasianym, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.
Czy Botox jest dla Ciebie odpowiedni?
Pomijając ryzyko i skutki uboczne, ważne jest również, aby wiedzieć, czy jesteś odpowiednim kandydatem do tego zabiegu przeciwstarzeniowego. Botoks nie jest zalecany, jeśli:
- Masz infekcję skóry
- Jesteś w ciąży lub karmisz piersią
- cierpisz na choroby układu mięśniowego, takie jak porażenie Bella, miastenia gravis i ALS
- przyjmujesz obecnie określone leki, antybiotyki lub suplementy diety
- Masz alergię na którykolwiek ze składników zastrzyków Botoxu
Nie jesteś pewien, czy Botox jest dla Ciebie odpowiedni? Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym - zawsze lepiej najpierw sprawdzić. Aby uzyskać jeszcze więcej informacji na temat tego, czego należy się spodziewać po zabiegu z użyciem botoksu, przeczytaj ten artykuł. Przed każdym zabiegiem przeciwzmarszczkowym powinnaś odbyć bezpośrednią konsultację z lekarzem prowadzącym, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, aby ustalić właściwy dla Ciebie plan leczenia.
Jakie są skutki uboczne i ryzyko związane z wypełniaczami skórnymi?
Niezależnie od tego, czy rozważasz zastosowanie wypełniaczy, aby pozbyć się zmarszczek, nadać policzkom i ustom pulchny kształt, czy też uzyskać kształtną linię szczęki, o której marzysz, istnieje kilka łagodnych skutków ubocznych, o których należy pamiętać. Są one podobne do tych związanych z botoksem, więc przygotuj się na pewne déjà vu! Normalne jest występowanie następujących skutków ubocznych stosowania wypełniaczy dermalnych:
- Zaczerwienienie i swędzenie
- Łagodny obrzęk
- Niewielkie zasinienia
- Lekki ból w miejscach wstrzyknięcia
- Niewielkie krwawienie wokół miejsc wstrzyknięcia
- Zimne owrzodzenia (jeśli masz do nich skłonność)
Na szczęście, powyższe efekty uboczne nie powinny być długotrwałe. Nie minie więc wiele czasu, zanim odzyskasz pełnię blasku. Możliwe są poważniejsze zagrożenia, choć (na szczęście!) nie są one częste. Na wszelki wypadek należy jednak monitorować obszary poddane zabiegowi przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu estetycznym. Zwróć uwagę na:
- Zakażenia w miejscu wstrzyknięcia wypełniaczy
- wyboistą" fakturę pod powierzchnią skóry
- Blizny powstałe w wyniku uszkodzenia skóry
- Migracja wypełniacza, której usunięcie może wymagać zabiegu chirurgicznego
- Wypryski, które przypominają trądzik
- Ziarniniaki (obszary zapalenia)
- Okluzja naczyniowa (zablokowane naczynie krwionośne, które może prowadzić do obumierania komórek skóry lub tkanek)
- Ślepota, spowodowana tym, że wypełniacz hamuje przepływ krwi do oka.
Kiedy należy unikać wypełniaczy?
Podobnie jak w przypadku botoksu, przed zastosowaniem wypełniaczy musisz wiedzieć, czy zabieg jest dla Ciebie odpowiedni. Lekarz prowadzący powinien ocenić, czy nie występują u Ciebie żadne czynniki, które mogą sprawić, że nie nadajesz się do zabiegu (lub które będą wymagały dodatkowej ostrożności podczas zabiegu). Na przykład:
- Jeśli masz zaburzenia, które wpływają na krzepnięcie krwi
- Jeśli pacjent jest szczególnie podatny na powstawanie blizn
- Jeśli w przeszłości występowały u Ciebie napady drgawek
Podobnie jak w przypadku botoksu, wypełniacze dermalne nie są również wskazane w przypadku ciąży lub karmienia piersią i nie powinny być stosowane na opuchniętej lub uszkodzonej skórze. Ignorowanie czynników takich jak te może zwiększyć ryzyko powikłań - dlatego najlepiej jest słuchać!
Jeśli chcesz poczytać więcej przed podjęciem decyzji, czy wypełniacze skórne są dla Ciebie odpowiednie, sprawdź nasze rozważania przed zastosowaniem wypełniaczy. Porozmawiaj też z lekarzem prowadzącym - doradzi on, czy jesteś dobrym kandydatem do zabiegu, czy nie. Dowiedz się więcej.