Kobiety są bardziej narażone na żylaki lub workowate poszerzenia żył w nogach lub ramionach. Wiele czynników może powodować ich powstawanie po 40 roku życia. Żylaki są bezpośrednio spowodowane złą dietą, brakiem aktywności i długim staniem w pracy. Genetyka również może odgrywać rolę w tendencji do powstawania żylaków. Zanim znajdziemy rozwiązanie, musimy najpierw zadać sobie pytanie: jak powstają żylaki i jakie są najlepsze sposoby ich leczenia?
Aby rozpocząć walkę z chorobliwym wzrostem i wydłużeniem, musimy prześledzić mechanizm, który je powoduje. Krew w naszych żyłach może zacząć się cofać z powodu braku aktywności fizycznej, słabych zaworów lub słabych mięśni. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia krwi, co zwiększa nacisk na ściany i żyły rąk lub nóg. To powoduje, że żyły rozszerzają się i nie są w stanie wrócić do swojego pierwotnego kształtu. W ten sposób powstają właśnie żylaki. Są to kanały krwionośne, które są nienaturalnie długie i widoczne pod cienką warstwą skóry jako niebieskie, obrzmiałe zgrubienia.
Jak radzić sobie z problemami żylakowymi? Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, co pozwoli na zdiagnozowanie schorzenia i wdrożenie działań profilaktycznych. Chodzi o rozpoczęcie leczenia profilaktycznego lub operacji. Pierwsze z nich polega na noszeniu rajstop uciskowych lub specjalistycznych opasek uciskowych oraz na odpowiednio dobranych ćwiczeniach, które polegają na unoszeniu kończyn. Drugie leczenie polega na chirurgicznym usunięciu żylaków, za pomocą zabiegu laserowego lub innowacyjnej techniki skleroterapii.
Na czym polega skleroterapia?
Ten 20-minutowy nieinwazyjny zabieg polega na wstrzyknięciu pod skórę specjalnych substancji leczniczych. Substancje te mają za zadanie zwłóknić ściany naczyń krwionośnych w celu ich naturalnego zamknięcia. Efektem końcowym tego zabiegu jest całkowite zniknięcie tych zmian.
Skleroterapia może być wykonywana do pięciu razy, w zależności od stopnia zaawansowania. Pacjenci zgłaszają, że zabieg nie jest bolesny. Jednak niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort podczas nakłuwania.
Jak powinienem przygotować się do zabiegu przed jego wykonaniem?
O wykonaniu zabiegu decyduje chirurg naczyniowy. Zleca wykonanie USG Doppler, aby zobrazować przepływ krwi w żyłach pacjenta. Pozwala to na precyzyjną ocenę stanu i układu żył. Przed zabiegiem nie należy nakładać na skórę żadnych kosmetyków. W przypadku operacji na kończynach dolnych, nogi nigdy nie powinny być golone. Lekarz jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy pacjent jest alergikiem.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu pacjent musi spacerować przez co najmniej godzinę. Po zabiegu należy unikać gorących kąpieli, prysznica i ekspozycji na słońce przez minimum miesiąc. Ważne jest również, aby nie pozostawać zbyt długo w jednej pozycji (czy to stojącej, czy siedzącej).
Zabieg sklerotyzacji: wskazania i przeciwwskazania.
Ten rodzaj zabiegu może być stosowany w leczeniu osób z "pajączkami", żylakami sromu czy owrzodzeniami skóry. Zaleca się go również osobom starszym, które cierpią na to schorzenie. Skleroterapia może być również stosowana w leczeniu żylaków i pajączków u kobiet po ciąży lub po zabiegach operacyjnych.
Zabieg nie powinien być wykonywany u osób z chorobą zwyrodnieniową, reumatyczną oraz u osób uczulonych na środek stosowany w zabiegu. Zabiegu nie wykonuje się również w czasie ciąży, laktacji i choroby nowotworowej.
Więcej informacji na temat zabiegu można znaleźć na stronie skleroterapia.