To procedura, która jest wykonywana w większości salonów i klinik, a której celem jest uzyskanie lepszego obrazu skóry, ujędrnienie skóry oraz likwidacja zmian starczych
Jak działa peeling do twarzy?
Zadaniem każdego peelingu jest złuszczanie górnych warstw naskórka; w przypadku głębokiego peelingu - głębokich warstw, czyli skóry właściwej. Usunięcie martwych komórek naskórka poprawia oddychanie, krążenie krwi i mikrokrążenie skórne. W nim uruchamiane są procesy regeneracji tkanek oraz aktywnie syntetyzowane są kolagen i elastyna. W efekcie skóra staje się jędrna, elastyczna, nabiera blasku i młodości. Peeling działając na warstwy powierzchniowe, sprawia, że skóra staje się podatna na promienie ultrafioletowe i zwiększa ryzyko powstawania plam starczych. Dlatego peelingi przeprowadzane są najczęściej w okresach najmniejszego nasłonecznienia, optymalnie od października do marca.
Jak się przygotować do zabiegu?
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie wolno nam się opalać co najmniej dwa tygodnie przed peelingiem. Ponadto nie przeprowadza się go, jeśli na skórze występuje ciężki stan zapalny i / lub jej uszkodzenie. Peelingi powierzchowne i częściowo średnie można wykonywać regularnie - 1-2 w roku. Każdy na 4-8 sesji raz w tygodniu. Peelingi głębokie przeprowadzane są co kilka lat. Peelingi są zwykle przepisywane od 25 roku życia. Oczyszczanie twarzy to popularny zabieg, który pozwala szybko i niemal bezboleśnie pozbyć się zatkanych porów, zaskórników, stanów zapalnych i nierównej cery. Może być mechaniczny, sprzętowy, atraumatyczny, kombinowany, chemiczny.
Jak przebiega peeling?
Sesja rozpoczyna się od przygotowania skóry. Ta zostaje oczyszczona, nałożona jest maska peelingująca w celu rozszerzenia porów, a następnie rozpoczyna się czyszczenie - ręcznie lub za pomocą urządzenia ultradźwiękowego. Ponadto te dwie metody można łączyć, jeśli skóra jest w szczególnie złym stanie. Po oczyszczeniu na twarz nakładana jest kojąca maska, która usuwa zaczerwienienia i zwęża pory. Sesja kończy się lekkim masażem twarzy, po czym na skórę nakładany jest regenerujący krem o wysokim spf. Zabieg sprawia, że skóra twarzy staje się gładsza, czystsza i świeższa. Wynik jest widoczny natychmiast. Bezpośrednio po oczyszczeniu należy odwiedzić kąpiele, sauny, baseny itp. Przed i podczas miesiączki - u wielu pacjentek występuje wyraźny obrzęk tkanek, co utrudnia czyszczenie, a zabieg może być bardziej bolesny.
Kto powinien zdecydować się na peeling?
Wskazania do peelingu to trądzik, potrądzik, rozszerzone pory, przebarwienia, zmniejszenie elastyczności skóry, obecność drobnych lub głębokich zmarszczek. Peelingów nie należy wykonywać w przypadku stanów zapalnych lub uszkodzeń skóry, nadwrażliwości, trądziku różowatego i skłonności do przebarwień.
W zależności od głębokości uderzenia peelingi są powierzchowne, środkowe i głębokie. Powierzchowne wykonywane są w celu zapobiegania starzeniu się i korekcji drobnych zmarszczek, likwidacji plam starczych i zmian skórnych związanych z wiekiem, profilaktyki trądziku. Wyrównują mikrorelief skóry i usuwają górną warstwę rogową naskórka. Do wykonania stosuje się leki na bazie kwasów glikolowych i alfa-hydroksylowych (AHA). Średnie peelingi dają wyraźny efekt odmładzający i wygładzają ślady blizn. Oddziałują nie tylko na górną warstwę skóry, ale także na warstwę rogową naskórka. Do wykonania stosuje się leki na bazie kwasów trichlorooctowych i retinowych. Głęboki peeling jest w stanie usunąć zmarszczki, blizny, hiperkeratozę, przebarwienia. Do wykonania zwykle stosuje się leki na bazie agresywnego kwasu fenolowego.