Dermatoskopia to nowoczesna sprzętowa metoda badania nowotworów skóry o dużej wartości diagnostycznej. Niedawno w celu zróżnicowanej diagnozy chorób skóry konieczne było wykonanie biopsji (pobranie patologicznie zmienionych tkanek), a następnie badanie histologiczne. Dzięki dermatoskopii możliwe jest przeprowadzenie zróżnicowanej diagnostyki nowotworu bez uszkodzenia skóry.
Co to jest dermatoskopia?
Zabieg dermatoskopowy wykonywany jest przy użyciu specjalnego urządzenia dermatoskopowego. Aparatem jest tubus z okularem, wewnątrz którego znajduje się szkło powiększające o powiększeniu do 10–20 razy, przezroczysta płytka, niespolaryzowane źródło światła i płynne podłoże żelowe. Za pomocą dermatoskopu można szczegółowo zbadać kolor i mikrostrukturę różnych warstw skóry - naskórka, połączenia skórno-naskórkowego, skóry brodawkowatej. Urządzenie wykazało szczególną skuteczność w diagnostyce śmiertelnej choroby skóry - czerniaka. W 90% przypadków może służyć do diagnozowania wczesnych stadiów raka skóry. Oprócz czerniaka w procesie dermatoskopii można przeprowadzić zróżnicowaną diagnostykę wszelkich nowotworów skóry o charakterze łagodnym lub złośliwym, stanów granicznych komórek.
Co to jest wideodermatoskopia?
Wideodermatoskopia to badanie o tym samym założeniu i celu. Jedyną różnicą jest sposób prezentacji danych. Obraz ewentualnych zmian skórnych jest wyświetlany na ekranie komputera, co pozwala na uzyskanie większej precyzji badania. Zyskujemy także świetną jakość obrazu. Zainstalowane programy pozwalają na wykonanie błyskawicznej analizy diagnostycznej. Same obrazy są przechowywane w formie cyfrowej i mogą być łatwo przekazywane do pacjenta czy innego specjalisty. Wiecej informacji o zabiegu oraz cennik: https://klinikamurano.com/oferta_wideodermatoskopia_57.html
Jak przebiega procedura?
Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do zabiegu, można je wykonać w przypadku wszystkich kategorii pacjentów, w tym dla osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci. Podczas zabiegu na zmiany skórne kierowane jest silne źródło światła, które prześwituje przez wszystkie warstwy skóry, a dzięki powiększeniu lekarz może zbadać charakter patologii i określić zagrożenie dla zdrowia człowieka związane z nowotworem. Za pomocą nowoczesnych urządzeń można uwzględnić zmiany strukturalne o wielkości 0,2 mikrona (dla porównania: drobina pyłu ma około 1 mikrona). W trakcie badania lekarz ocenia nowotwory według następujących kryteriów:
• zmiana pigmentacji;
• jednolitość koloru;
• charakter konstrukcji;
• zwiększenie rozmiaru;
• zmiana konturów i wzoru skóry;
• obecność złuszczania i zapalnej otoczki;
Kiedy wymagana jest dermatoskopia?
Dermatoskopię wykonują specjaliści zajmujący się chorobami skóry, w szczególności diagnostyką i leczeniem różnych nowotworów - dermatolodzy lub dermato-onkolodzy. Głównym celem badań jest identyfikacja niebezpiecznych onkologicznie nowotworów skóry we wczesnym stadium rozwoju procesu nowotworowego. Wczesna diagnoza i terminowe usunięcie złośliwego guza znacząco zwiększa szanse pacjentów na skuteczne wyleczenie raka skóry. Diagnostyka jest prowadzona w celu badania znamion (znamion), brodawek, rogowacenia, podstawniaka, soczewicy (piegów), miażdżycy, trądziku, łuszczycy i innych patologii. Wskazania do dermatoskopii to:
• duża liczba pieprzyków na ciele (ponad 100);
• z nietypowym przebiegiem chorób skóry;
• z wszelkimi zmianami w nowotworze - zmiany wielkości, koloru, tekstury, pojawienia się asymetrii, zagęszczenia, zapalenia, łuszczenia.