Każda kobieta marzy o tym, by wyglądać na zadbaną. Głównym elementem atrakcyjnego wyglądu jest gładka i aksamitna skóra na nogach, a nawet w głębokim bikini. Rutynowe golenie pomogą pozbyć się owłosienia na krótki czas. Skutecznym sposobem walki jest depilacja laserowa. Zabieg pozwala na szybkie usunięcie za pomocą lasera włosów z dowolnej części ciała z gwarantowanym efektem trwałości przez minimum 5 lat.
Jak to działa?
Podczas depilacji laserowej światło z urządzenia pochłania melaninę, pigment znajdujący się we włosach. Pigment nagrzewa się i zaczyna niszczyć sąsiednie komórki odpowiedzialne za wzrost lub sąsiednie naczynia, które dostarczają składniki odżywcze do pęcherzyka. Korzeń pęka, a po kilku tygodniach włosy wypadają. Efekt ten jest skuteczny tylko na włosach zawierających melaninę (czyli jasnobrązowych i ciemniejszych), a także w okresie aktywności mieszka włosowego. Dlatego włosy nie znikają od razu - wymagane jest kilka sesji w odstępach kilku tygodni. Współcześnie stosuje się nowoczesne lasery. Laser neodymowy zasadniczo różni się od poprzednich laserów, działając na melaninę i nie usuwa pęcherzyka. Usuwa naczynia krwionośne, które odżywiają włosy i skórę. W takim przypadku wszystkie narządy skóry w leczonym obszarze ulegają nagrzaniu.
To boli?
Wszystkie rodzaje depilacji laserowej są praktycznie bezbolesne i mogą im towarzyszyć jedynie lekkie bolesne doznania. Depilacja bikini lub pach może być doświadczeniem niekomfortowym. W zależności od indywidualnego progu bólu, pacjent może samodzielnie przygotować się do depilacji. Na godzinę przed zabiegiem można nałożyć odpowiednią maść przeciwbólową na skórę. Światło lasera stosowane w zabiegach depilacji nie jonizuje. Impulsy energii świetlnej stosowane w kosmetologii laserowej służą wyłącznie do ogrzewania i niszczenia mieszków włosowych. Dzisiaj żadne badania nie wykazały, że promieniowanie laserowe może powodować raka.
Przeciwwskazania
Przed zabiegiem specjalista powinien poinformować klienta o wszystkich przeciwwskazaniach i możliwych konsekwencjach. Klient, który otrzymał informacje, daje pisemną zgodę, że jest ich świadomy, poinformował o swoich chorobach i przyjmowanych lekach. Istnieją sytuacje, kiedy nie można wykonać zabiegu. To np. ciąża i okres karmienia. W czasie ciąży tło hormonalne jest niestabilne, a skóra staje się wrażliwa. Z tych powodów może pojawić się pigmentacja, a sam proces będzie bardziej bolesny. Przeciwwskazaniem jest też wiek poniżej 18 lat. Okres dojrzewania to czas szalejących hormonów i restrukturyzacji całego organizmu. W przypadku depilacji laserowej należy powstrzymać się od wizyty na plaży lub solarium przez 2-4 tygodnie i 2-3 tygodnie po zabiegu. Po ekspozycji na słońce skóra jest odwodniona i potrzebuje nawilżenia, staje się sucha i podrażniona, co powoduje, że ma skłonność do poparzeń i przebarwień. Przeciwwskazaniem jest też:
• Zapalenie w okolicy zabiegowej
• Zmiany skórne
• Przyjmowanie leków powodujących nadwrażliwość na światło
• Ostre choroby zakaźne
• Przewlekłe choroby skóry (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry itp.
• Historia rodzinna bielactwa nabytego