Dermatolog to lekarz zajmujący się badaniem budowy i funkcji skóry, zajmujący się profilaktyką, diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją pacjentów z chorobami dermatologicznymi.
Kim jest dermatolog?
Dermatolog zajmuje się nie tylko chorobami skóry, ale także leczy infekcje, choroby dziedziczne, patologie autoimmunologiczne i procesy nowotworowe. Prowadzi badania profilaktyczne, leczy trądzik młodzieńczy, określa rodzaj skóry i udziela zaleceń dotyczących jej pielęgnacji. Dermatolog dziecięcy - leczy dzieci poniżej 18 roku życia. Kosmetyczka zajmuje się problemami estetycznymi skóry. Dermatolog-endokrynolog zajmuje się leczeniem chorób skóry i jej przydatków wywołanych chorobami endokrynologicznymi (trądzik, cukrzyca, choroby tarczycy, choroba Addisona, bielactwo, Itsenko-Cushing). Mikolog leczy grzybicze zmiany skórne. Trycholog diagnozuje i leczy łysienie, wypadanie włosów. Dermatolog-immunolog (alergolog) diagnozuje i leczy autoimmunologiczne choroby skóry (toczeń rumieniowaty, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzina skóry). Sprawdź więcej na stronie: https://klinikamurano.com/nasz-zespol_pawel-rujna_1.html
Historia zawodu
Pierwsze próby usystematyzowania chorób skóry sięgają 1500 roku pne. Jednak za twórcę dermatologii jako nauki uważa się włoskiego Mercurialis z pierwszym podręcznikiem dotyczącym chorób skóry (1571). W XVIII wieku Plenk podzielił patologię skóry właściwej na 14 klas, ta gradacja morfologiczna jest nadal stosowana. Współczesna dermatologia to nauka o wielkich możliwościach dla początkujących naukowców, ponieważ nie ma jednego precyzyjnie ustalonego mechanizmu rozwoju dermatoz, a czynniki wywołujące choroby skóry są również słabo poznane.
Obowiązki dermatologa
Do głównych obowiązków dermatologa należy:
• Diagnostyka i leczenie chorób skóry.
• Udział w działaniach antyepidemicznych
• Badanie kliniczne.
• Badanie mikroskopowe rozmazów ze zmiany.
• Wykonywanie zabiegów dermatologicznych (leczenie stóp, skóry twarzy z nużycą, grzybica, usuwanie paznokci).
• Prowadzenie dokumentacji medycznej.
Dermatolog powinien mieć wyższe wykształcenie medyczne. Umiejętność pracy z pacjentami. Często wymagane jest doświadczenie zawodowe.
Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?
Nasza skóra to nie tylko skorupa, która oddziela człowieka od świata zewnętrznego. W rzeczywistości jest to niesamowity organ. Skóra jest rodzajem bariery, która chroni resztę ciała przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Skóra bierze udział w termoregulacji organizmu, dzięki czemu znów w sieci czujemy się komfortowo w różnych warunkach atmosferycznych. Pełni też wiele innych funkcji. To całkiem naturalne, że przy takim obciążeniu skóra nie zawsze sobie z nim radzi, a „ceną przeciążenia” są różne choroby skóry. Wśród głównych przyczyn, które mogą powodować takie choroby, są:
• dziedziczna predyspozycja;
• różne infekcje i wirusy, patogenna mikroflora;
• zmiany hormonalne, choroby innych narządów ciała.
Najczęstsze objawy, przy których należy udać się do poradni i skonsultować się z dermatologiem:
• swędzenie, łuszczenie się i obrzęk skóry;
• „wysypki” na skórze, pojawienie się stanów zapalnych i „płaczących”;
• wzrost brodawek i znamion, podejrzenia nowotworów.
Czy do dermatologa trzeba mieć skierowanie?
W przypadku kiedy udajemy się do poradni, która funkcjonuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to musimy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku wizyty prywatnej – nie wymaga się skierowania.